Πρόσκληση υποβολής προτάσεων για διδασκαλία μαθημάτων κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτος 2024-25 στο πλαίσιο της  ευρωπαϊκής συνεργασίας EPICUR

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Όπως γνωρίζετε, το ΑΠΘ συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Πανεπιστημιακή Συμμαχία EPICUR, στην οποία συμμετέχουν 9 πανεπιστήμια από 7 χώρες: University of Strasbourg (Γαλλία) -επικεφαλής, Adam-Mickiewicz University (Πολωνία), University of Amsterdam (Ολλανδία), University of Freiburg (Γερμανία), University of Haute-Alsace (Γαλλία), Karlsruhe Institute of Technology (Γερμανία), University of Southern Denmark (Δανία) και University of Natural Resources and Life Sciences (Αυστρία).
Σκοπός του EPICUR είναι η δημιουργία μιας ολοκληρωμένης ομοσπονδίας πανεπιστημίων (έως το 2026) προσφέροντας σε φοιτητές/τριες και ακαδημαϊκούς μια διασύνδεση με τους Ευρωπαίους εταίρους, δημιουργώντας ευκαιρίες συνεργασίας σε θέματα εκπαίδευσης και έρευνας και μια σημαντική ευρωπαϊκή εμπειρία μάθησης.
Το πρόγραμμα EPICUR περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, τη δυνατότητα διδασκαλίας μαθημάτων σε φοιτητές/τριες των συνεργαζόμενων πανεπιστημίων από τις 6 υπόλοιπες χώρες, (όχι φοιτητών/τριών του ΑΠΘ) και των τριών κύκλων σπουδών, τα οποία διεξάγονται είτε εξ αποστάσεως είτε διά ζώσης και έχουν συγκεκριμένο αριθμό πιστωτικών μονάδων (ECTS).  Τα μαθήματα εμπίπτουν σε διάφορα επιστημονικά πεδία, όπως, Θετικές επιστήμες, Γλωσσική Κατάρτιση για Κινητικότητα, Τεχνολογία, Βιώσιμο Μετασχηματισμό, Ευρωπαϊκές Αξίες, Παγκόσμια Υγεία, Τεχνητή Νοημοσύνη, Επιχειρηματικότητα, Διαπολιτισμικότητα, Ισότητα, Ένταξη και Ενσωμάτωση κ.α.

Σας καλούμε, στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής συνεργασίας EPICUR, να αξιοποιήσετε την ευκαιρία και να υποβάλετε προτάσεις για διδασκαλία μαθημάτων κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτος 2024-25 σε φοιτητές/τριες των 8 καταξιωμένων συνεργαζόμενων πανεπιστημίων της Ευρωπαϊκής Πανεπιστημιακής Συμμαχίας EPICUR.

Οι προτάσεις θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέχριτις 18 Οκτωβρίου 2024 στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: epicur-secretariat@auth.gr, επισυνάπτοντας συμπληρωμένο το συνημμένο υπολογιστικό φύλλο με τις πληροφορίες του μαθήματος και θα ακολουθήσει η επιλογή τους. Για τυχόν απορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στη σελίδα Info του συνημμένου υπολογιστικού φύλλου καθώς και στην ιστοσελίδα της δημοσιευμένης Πρόσκλησης.

Με εκτίμηση,
Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του EPICUR